2009. december 24., csütörtök

Kényelem a fürdőszobában...

Manapság a fürdőszobákba beépített szép és tetszetős szerelvényekre egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. Egyre jobban elterjednek a formatervezett szaniterek, csaptelepek, bútorok és a készen, félkészen beépíthető komplett szerelvények...

A fürdőszoba tervezésénél figyelembe kell venni a szaniterek méretét, hogy kényelmesen tudjuk, majd ezt a helységet használni. A WC-nek és a bidének a szélessége általában hasonló, de a mélységük sok esetben eltér.



A szaniterek előtt legalább fél méter hely szükséges és körülöttük 70 cm-re van szükség.
A fürdőkád és a zuhanyzó méretei nagyon változatosak. Nagy kínálat van a kádak terén, a mini ülőkádakon keresztül az általános standard kádakon át a hidromasszázs kádakig mindent meglehet találni. A sarokkádakban is széles választékkal találkozhatunk, így könnyen igazíthatjuk megjelenésüket a korábban már kiválasztott csempe stílusához, színvilágához.

Zuhanyozók, zuhanykabinok lehetnek négyzetes, vagy köríves alakúak melyeknek sugara akár eltérő is lehet.
A kád előtt, hogy kényelmesen tudjunk mozogni kb. fél méter helyre van szükségünk. A mosdók méretei is igen változatosak. Kényelmes használatukhoz kb. 50-70 cm helyre van szükség körülöttük, hogy a könyökünket semmibe se vágjuk be.

A helyiség átalakításánál néha meg kell a vezetékhálózatot is probléma mentesen változtatni. Erre a szerelőelem kínál lehetőséget a szakembereknek, a szerelőelem rendszer hagyományos téglafal esetén falsík alá- vagy elé szereléssel alkalmazható. Gipszkartonos burkolás esetén hagyományos fal elé, vagy könnyűszerkezetes válaszfalra is rá lehet építeni. Lábtámaszai jelentősen megkönnyítik a beépítést. A lábtámaszok lehetővé teszik a magasság beállítását.

A statikai biztonságot a nagy teherbírású önhordó elemek adják. A mélységében állítható építőkészlettel az elemeket tömör falhoz is igen egyszerűen lehet rögzíteni. Ezek az építőelemek poliészter bevonatuknak köszönhetően közvetlenül burkolhatók, megkönnyítve ezzel is a szerelési munkát. A WC- elemek víztakarékos rejtett öblítőtartállyal rendelkeznek, és kiegészíthetők olyan szagelszívóval is, amely az öblítő csövön keresztül közvetlenül a WC- csészéből szívja el a kellemetlen szagot.

A falsík előtti szerelésnek az előnyei, hogy nagyon esztétikus, mert minden felesleges szerelvény láthatatlan kívülről csak a formatervezett elemek látszanak. Könnyű a takarítás, a WC-tartály tisztítása, pl. szükségtelenné válik. A szerelvények elrejtése miatt csendesebb a működésük, és segítik a víztakarékosságot is.

A kompletten kapható, beépíthető fürdőkád szerelvények a vonzó megjelenés mellett szintén a kényelmünket szolgálják. A lefolyórendszer csövei és idomai minden szennyvízlefolyó rendszerhez csatlakoztathatók. A szifonok csatlakozása egyszerű. Van helytakarékos kivitel arra az esetre, ha más szifonnak nem lenne elegendő hely. Anyaguk forróvíz-álló.

Mielőtt belekezdenénk egy nagy átalakításba, érdemes elővenni a mérőszalagot, mérni, rajzolni és számolni. Sok felesleges problémától, értelmetlen kiadástól kímélhetjük meg magunkat.

A fürdőszoba penészesedésének megelőzése

A penészgombák kedvező körülmények esetén elszaporodnak, és ezt a szerves összetevők teszik lehetővé. Nagyon sok építőanyag szerves alapanyagot is tartalmaz, amit a gombák nagyon kedvelnek, főleg a fürdőszobákba érzik jól magukat, ahol vizes, párás környezet veszi őket körül, ami viszont allergiát vagy esetleg asztmát is okozhat.



Ennek elkerülése érdekében szárazon kell tartani a fürdőhelyiséget, illetve fürdés után célszerű szellőztetni, mert a légmozgás felgyorsítja a párolgást.

A penészesedés végleges megakadályozásához, oldószermentes-gátló tömítőanyag szükséges!

A választásnál célszerű az ecetsavas szilikon alapú tömítőanyagokat megvásárolni. Az építőanyag piacon ezeket a termékeket sokféle színben lehet már kapni, illetve léteznek színtelen és festhető változatban is.
A jó tömítőanyag beltéri és kültéri tágulási hézagok tömítésére egyaránt alkalmas, hiszen a penészesedés előfordul kültéri úszómedencék környékén is. A lakásban gyakran előforduló felületek, mint például az üveg, kerámia vagy eloxált alumínium, ezekhez célszerű olyan anyagot választani, ami ezek felületén jól megtapad.

Létezik még olyan penészesedés-gátló tömítőanyag, amely még a betonra, fára, fémre, festett felületekre, műanyagra, gumira és számos más anyagra is tapad, ha előtte azonos márkájú alapozót használunk.

A korszerű rendszerek anyagai szagtalanok, oldószert vagy más káros anyagot nem tartalmaznak és ellenállóak a lúgokkal, vegyszerekkel, UV sugárzással, öregedéssel szemben.

A nedves környezetben gyártott fugázók előnye, hogy szilárdulások során, molekuláris szinten hozzákötnek a cementhez, és így egy erős baktériumellenes tulajdonságokkal bíró beton jön létre. Ez után mindegy, hogy milyen időközönként tisztítjuk a fugázott felületet az antibakteriális védőanyag nem fog kioldódni, mert teljesen beépül a fugázó anyagba.

Semelyik gyártó nem ad 100%-os garanciát arra, hogy a penészálló termék felületén soha nem indul meg baktériumnövekedés, mert sok idő eltelte után egyetlen anyag sem képes teljes mértékben megőrizni ilyen jellegű védettséget.

Ezeknél az anyagoknál a megfelelő karbantartásra és tisztításra szükség van, mert a mikrobák a felületen megtapadó vagy lerakodott egyéb anyagokon – szappanhab, kosz vagy elhalt bőrsejtek is növekedésnek indulhatnak.

A penészesedés-gátlóval ellátott anyagok csökkenthetik a penészgombák és baktériumok megtelepedését illetve elszaporodását.

2009. december 15., kedd

Csempék, csempék a csodaszépek

Nem győzöm hangsúlyozni és kiemelni, hogy minden stílusos fürdőszoba megteremtésének alapja a megfelelő csempe kiválasztása.
Legyen szó minimál fürdőszobáról, mediterránról (erről korábbi bejegyzésünket lásd itt), vagy art deco -ról, a csempe az ami alapjaiban meghatározza az élményt, amit a fürdőszobába lépve tapasztalunk.

Ezért arra gondoltam, hogy érdemes lehet néhány stílust taglalni, és a stílusokat egy-egy jól sikerült, a stílusra jellemző csempe családdal illusztrálni. Mivel elég bő témakörről beszélhetünk, egy bejegyzésbe nem fér bele, így egy pár részes mini-sorozat lesz ez, de remélem hasznos kis anyagnak bizonyul majd. Menjünk hát végig a stílusokon:

A - mint ART DECO.
Igen, fürdőszobában is létezik az Art Deco, ami az art décoratif francia kifejezés rövidítése, az 1920-as, 30-as évek építészeti és iparművészeti irányzata. Az art deco csúcspontja az 1925-ös párizsi világkiállítás volt, ettől kezdve rohamosan elterjedt a világ minden táján.


Legfőbb jellemzői:
  • funkcionalitás
  • hűvös elegancia
  • egyszerű vonalvezetés
  • értékes anyagok
  • élénk színek
  • gazdag díszítés

Letisztult formai elemei miatt még ma is rendkívül népszerű, pl. számos modern szálloda, étterem berendezése sorolható ebbe a kategóriába. Nézzük meg, milyen lehetőségek vannak a fürdőszoba Art Deco hangulatának megalapozásához.

Csempék terén széles a választék (nagyításhoz kattints a képre!):










Ha megnézed a fenti képeket, a csempék mellett olyan alapvető stíluselemeket is megfigyelhetsz, amelyek önmagukban is definiálják a stílus elemeit. Egyszerű alapvonalak, de gazdag díszítettség. A formás fekete bőr karosszék például mindkét képen visszaköszön... Az első képen a Sanchis spanyol csempegyártó Diplomatic fantázianevű csempecsaládja látható. Nézd meg az egyszerű letisztul vonalakat és a gyönyörű színeket. Ha felnagyítod a képet, egész kivehetően látszik a központi hatást kifejtő mályva színű csempék aprólékos, gazdag mintázata is. A második kép pedig mindent magán visel, ami az Art Deco -t jellemezheti - különös tekintettel a hűvösen elegáns, fekete ruhás hölgyre :) Ezen a képen az Opoczno Valentina csempecsalád fekete lapjai láthatók, klasszikus arany színekkel díszítve (az asztal, a tükör, és a fürdőkád lábak is arany színben pompáznak).

De menjünk tovább (nagyításhoz kattints a képekre!):











Mint az ezen a 3 képen látszik, a csempék mintázata egyszerűen gyönyörű, aprólékos, klasszikus példája a gazdag díszítettségnek. Ugyanakkor nézd meg a kiegészítőket: az első (felső) nagyobb képen az Edilcoughi Melange csempe családja található, a csempéhez illesztett szaniter és a pult egyszerűsége, funkcionalitása ellensúlyozza a burkolat díszeit.

A gazdag díszítettség és a funkcionális kiegészítők együttesen adják meg azt a hűvös eleganciát, ami az Art Deco -t jellemzi. Hasonló a helyzet a középső képpel is, ahol az élénk színű, gazdag motívumokkal díszitett Ape Royal csempe család látható, ami a spanyol APE Ceramica terméke. A harmadik képen pedig az Aranda Opera csempe családja látható, ugyancsak gazdagon díszített kerámialapokat láthatunk, egyszerű, klasszikus vonalvezetésű fürdőkáddal, és gazdagon díszített fürdőszoba tükörrel.

Azt gondolom a képek kellőképpen körülírják a stílust, ez alapján el tudsz indulni, ha Art Deco fürdőszobát tervezel otthonra :)

A cikksorozat következő részeiben kitárgyaljuk a modern csempéket, a mozaik csempéket és a hagyományos csempestílust is.

Addig is ajánlom figyelmedbe ezt a csempékre specializált weblapot, amit nemrég találtam a neten. Itt stílus szerint is kereshetsz a csempék között, sőt: a csempék képei mellett megtalálhatod, hogy milyen egyéb színekben kapható még az adott csempecsalád - így szín alapján is megtalálhatod a Neked tetsző csempét: vscsempe.hu

Mediterrán fürdőszoba: mediterrán csempe, padlólap és kiegészítők


A mediterrán stílusú otthon/ház/lakás manapság az egyik legdivatosabb stílus, hiszen olyan hangulatos: sugárzik belőle a mediterrán életérzés, a nyugalom, a kényelem és emellett rendkívül otthonos hatást is kölcsönöz.

Az új építésű házak (sőt, a társasházi lakások) nagy része ma már eleve mediterrán stílusban készül. De ahhoz, hogy ugyanezt a hangulatot megfelelően átörökítsük a fürdőszobánkba is, akkor bizony néhány nagyon fontos dologra, és nagyon fontos apróságra oda kell figyelni.

Mindenekelőtt az a legfontosabb, hogy eldöntsd, konkrétan mit értesz a mediterrán alatt, mi az, amit látni szeretnél a fürdőszobába belépve?


A kérdés nem véletlen, hiszen a mediterrán nagyon sokféle lehet:
• klasszikus olasz mediterrán?
• Toscana –i rusztikus pompa?
• a lángoló spanyol?
• netán hagyományos Andalúz?
• dél-franciás, rusztikus?
• Provance –i ihletésű?
• vagy a kék-fehér alapokon nyugvó görög?

Bármit is választasz a fentiek közül, biztos lehetsz benne, hogy az alábbiakat figyelembe véve, meg fogod tudni alkotni álmaid „tökéletes” mediterrán fürdőszobáját!

Íme, 5 db tipp, amit követve biztosan meg fogod oldani ezt a „fogós”
kérdést:


I.) A legfontosabb: ütött-kopott (rusztikus), matt csempe
A fürdőszoba alapjai nyilván a csempénél kezdődnek. Ez a legfontosabb dolog, amit szem előtt kell tartanod, nagyon fontos a jó csempe választás. A mediterrán tipikusan az a stílus, ahol a helytelen választással nagyon mellé lehet lőni. A mediterrán fürdőszoba alapjai a mediterrán, rusztikus, matt csempék. A burkolás alapeszközei lehetnek: kerámiacsempék, terrakotta, természetes kő és a nagy trükk: a mozaik.

Miről ismerhető fel a mediterrán hatás? Hogyan keresd az ebbe a kategóriába tartozó csempéket? Nézd meg a felületeket: akár toszkán, akár provance –i a csempe, a színei alapvetően, kopott/fakó árnyalatúak, a lapok felülete ütött-kopottnak tűnik, az éleik és a szélek pedig nem egyenesek, kézi munkás hatásúnak, réginek, rusztikusnak tűnnek.

Ez érvényes a csempére és a padlólapra is.


II.) A csempe színvilága
A bevezetőben meghatározott mediterrán „al-stílusok” mindegyike egy-egy igen határozott színvilágot is jelent. Elsőként vegyük hát sorra a felsorolt mediterrán vidékek meghatározó színeit, színkombinációit. Ha kitaláltad, hogy mely mediterrán „al-stílusban” szeretnéd berendezni a fürdőszobádat, akkor ez lesz az egyik leghasznosabb útmutatód :)

a.) A klasszikus olasz mediterrán
A klasszikus olasz mediterrán fakó bézs, tompa vörös és narancs árnyalatokban úszik.

b.) A Toscana –i rusztikus pompa?
A toszkán színvilágot a nagyon vörös és tompa narancs jellemzi leginkább, bézs és barna árnyalatokkal. Külön kiemelném, hogy a toszkán stílus talán a „legbrutálisabban” rusztikus. Az igazán toszkán hatás megteremtéséhez nagyon fontos a kiegészítők alkalmazása: rusztikus fa bútorok, tükör-keret, antikolt kiegészítők (törölközőtartó, stb.), kovácsoltvas elemek, stb.

c.) A vörös spanyol?
A vörös spanyol sárgás-vöröses alapokon nyugszik, vöröses-barnás mozaikos kiegészítőkkel. Nagyon élénk, erős, „matador” hatást lehet kihozni ezekből az elemekből. Igazi lángoló spanyol.

d.) A hagyományos Andalúz
Az andalúz stílust nagyjából a „lángoló” spanyol színei határozzák meg, de a kiegészítő / díszítő elemek a tipikus andalúz eredetű, úgynevezett „azulejo” –val valósulnak meg. Ez adja meg a végső lökést. (Bővebben az azulejo –ról, itt.)

e.) A dél-franciás, rusztikus
Marseille és környéke, meg valamivel még délebbre. Itt a levendulás-lilás színek uralkodnak, de természetesen ezek is tompa, fakó árnyalatokban, szintén ütött-kopott felülettel és érdes, szabálytalan élekkel.

f.) A provance –i ihletésű
A toszkán utáni legkedveltebb stílus. Gyakran összekeverik az e.) pontban meghatározott dél-franciával, holott a provance –i színvilág alapja nem a levendula, hanem a sárgás-zöldes, ezt fűszerezik némi kékkel, esetleg levendulával. Bár maga a levendula szín inkább a kiegészítőkön köszön vissza, vagy az a legjobb, ha valódi (esetleg szárított) levendula csokrokkal dobjuk fel a provance –i ihletésű fürdőszobánkat. Ha a csempe levendula színű, az bizony nem Provance lesz…

g.) A kék-fehér alapokon nyugvó görög
Ezen nincs mit bemutatni. Tompa fehér alapok, kék színnel variálva. Igazi „Szantorini hangulat”…


De mi a közös?
Legyen szó bármelyikről a fenti mediterrán stílusok közül, néhány dolog közös: nagyon fontos, hogy mindig fakó, mosott hatású színárnyalatra van szükség. Az élénk színeket nyugodtan elfelejtheted. Szintén fontos, hogy ezeknek a csempéknek és padlólapoknak a felülete szinte minden esetben „sérültnek” látszik, mert ezt a hatást szerették volna elérni. Tehát a felület ütött/kopott, az élek szabálytalanok, sokszor a kézimunkát idézik. Emellett a kiegészítő színként és anyagként használható természetes kövek bézses színvilága, vagy a márvány-jellegű rózsaszínes árnyalatok is passzolnak szinte mindegyik stílushoz.

Amit nem szabad:
• fényes felület
• tiszta, élénk színek
• szabályos, egyenletes csempe



III.) Díszítő elemek a csempék között
Avagy: listello, inserto, tozzetto és társaik… A lényeg általában az apró részletekben rejlik. Ezek az apró (na, jó néha nem annyira apró) díszítő elemek – amellett, hogy ezek a legdrágább darabok – adják meg a falak végső hangulatát. A csempe kombinálása a megfelelő díszcsíkokkal, vagy „faliképekkel” határozza meg az összképet.

De vajon ki kicsoda egy mediterrán fürdőszobában?

Listello: magyarul díszcsík. Egy-egy csempe családon belül általában legalább 2-3 méretben készülő elem. Szépek és drágák.

Inserto: bár „beszúrást” jelent szó szerint, magyarul talán falikép a helyes megnevezés. Az inserto általában a csempe család alap csempéjéhez passzoló, de attól eltérő mintájú csempe. Gyakran konkrét képek (virágok, természeti elemek), néha csak színárnyalatbeli eltérésekre apelláló kiegészítők, melyeknek egyetlen célja az ugyanolyan csempék közé beillesztve megtörni az „unalmat”, az egyhangúságot.

Tozzetto: nevének eredete egy Róma környékén tradicionálisnak mondható mandulás aprósüteményre vezethető vissza – állítólag. Olasz-magyar szótárakban a tozzetto szó mellett ez áll: kisméretű (zománc) csempe. A lényeg, hogy ez általában egy kisebb, négyzet alakú (esetenként mintás) csempe, amit a normál csempék sarkaihoz lehet beilleszteni, szintén a monotonitás megtörésére.

Fontos, hogy a dísztő elemeket nem szabad túlzásba vinni! Nem csak azért mert marha drágák, hanem azért mert a túldíszítettség nagyon elronthatja az összhatást. Szerintem vagy az egyiket, vagy a másikat elég használni. Na, jó, maximum kettő kombinálása még beleférhet.


IV.) Mediterrán fürdőszoba bútor
Nem titok, a mediterrán bútorok legfőbb jellemzője ugyancsak a rusztikus, kézimunka-hatás. A mediterrán fürdőszoba bútorok általában „súlyos” valódi fa alapú bútorok, fém kilincsekkel, fém kiegészítőkkel. barna, vagy sötétbarna szín, esetleg üvegezett ajtók, de az üveg sem sima hétköznapi, hanem színes, vastag, esetleg ólomkeretes.

Az igazán mediterrán fürdőszoba bútorra ráépíthető a mosdó! Szerencsésebb esetben már együtt is árulják őket a szalonban (így legalább nem neked kell összevadászni a megfelelő elemeket).



De van egy másik – tipikus mediterrán – megoldás, ha nem találsz megfelelő mediterrán bútort: építtess mosdópultot!
Nem viccből mondom: a mediterrán fürdőszoba egyik jellegzetessége (különösen az olaszoknál), hogy a mosdót, egy épített, csempézett pultra építik rá, süllyesztik bele. Innen már csak egy lépés, hogy ezt a pultot úgy készítteted el, hogy az elülső részére egy kétszárnyú ajtót készíttethess. Ezzel nem csak megspórolod a fürdőszoba bútor árát (már ha ez egyáltalán szempont), hanem egy valódi, hamisítatlan mediterrán elemet csempészel be a fürdőszobába. Aztán ott van még egy fontos elem, ami összhangba hozható ezzel az épített mosdó pulttal: a mediterrán fürdőszobák egyik legfőbb jellemzője a falra épített tükör! A kiválasztott csempéhez tartozó listello -ból körülrakatod a tükör helyét, aztán egy üvegessel sima tükröt vágatunk bele (minél nagyobb, annál látványosabb). Fontos! A sorrend nem mindegy! Amikor a burkoló rakja a csempét, pontosan ki fogja tudni számolni, illetve a csempék alapján látja, hogy hogyan és mekkora tükör helyezhető el a falunkon anélkül, hogy a csempék összhatása csorbulna. Ezért kell utólag vágatni bele a tükröt, főleg, hogy a tükröt akkora méretűre és formájúra vágja nekünk az üveges, amilyet és amekkorát kérünk tőle.


V.) Mediterrán fürdőszobába mediterrán kiegészítőket
Ha megkérdeznélek, hogy szerinted mik a legjellemzőbb mediterrán anyagok, mit válaszolnál? Vörös kő? Égetett kerámia? Rusztikus, kézműves fa? Valódi terméskövek? És még mi?

Naná, hogy a kovácsolt (antikolt) vas! És valóban! Az egyik legfontosabb alapanyag a kiegészítők esetében biztosan a kovácsoltvas. Túlzásba vinni nem szabad, de egy igazi mediterrán fürdőszoba nem létezhet kovácsoltvas nélkül. Akkor mi legyen kovácsoltvas a fürdőszobában? Néhány apróságot javaslok, amit egy nagyobb, komolyabb darabbal kiegészítve tökéletes hatás érhető el és barátaitok/vendégeitek elájulnak a fürdőszobátokba lépve… A törölközőtartó biztos, hogy ilyen legyen. Akár a mosdó melletti kéztörlő tartója, akár a nagy fürdés után használatos törölközők tartója (esetleg mindkettő), legyen kovácsoltvas, vagy antikolt vas alapú. A nagyobb darab pedig a világítás. Egy gyönyörű kovácsolt (antikolt) vas alapú, esetleg láncos, mediterrán jellegű csillár felteszi az I –re a pontot :)

Mire érdemes még odafigyelni, Ha nem is használsz hagyományos szappant, rettentő jól mutat egy mediterrán fürdőszobában a fa alapú szappantartóra helyezett hagyományos szappan. Minél natúrabb kinézetű annál jobban illik majd az összképbe.
Ha van annyi szabad helyed a fürdőszobában, akkor az egyik sarokba érdemes betenni valami rusztikusabb jellegű széket, aminek a háttámlájára mondjuk, rádobsz egy törölközőt.

Nagyon fontos kiegészítő: gyertya, gyertya, gyertya! A rusztikus, fém, vagy kerámia alapú gyertyatartókra elhelyezett kisebb-nagyobb gyertyák nagyon sokat dobnak a végső képen. Ha sarokkádad van, akkor a sarkot javaslom, itt talán halmozhatod is a gyertyákat, 4-5-6 darabot tehetsz sűrűn egymás mellé. Ja, és néha gyújtsd is meg őket! Nem csak azért, mert az igazi mediterrán emberek nem dísznek használják a gyertyát, hanem valódi célja is van, azaz világítanak vele. Magadat is kényeztetheted vele, az esti fürdőnél, hogy csak egy nehéz nap utáni gyertyafényes forró fürdőt említsek…


Ötleteket, javaslatokat és véleményeket várunk a kommentekbe!

2009. december 14., hétfő

Célok, okok

Először is: nem dolgozom a fürdőszoba iparban :)

A témával először 3 éve találkoztam, saját házunk fürdőszobája és burkolatai kapcsán. Azóta jobban elmélyedtem benne, rengeteg hasznos infót szedtem össze, tudtam és tanultam meg: így született ez a blog.

Tény, hogy rengeteg olyan apróság van ebben a szakmában, melyek az átlagember fejében meg sem fordulnának, ugyanakkor rengeteg, feleslegesen kidobott pénztől és időtől kíméli meg azokat, akik olvastak/hallottak a témáról.

A blog elindításának elsődleges célja tehát, hogy olyan információkkal szolgáljon az építkezők, felújítók részére a fürdőszoba, csempe, szaniter, fürdőszoba bútor, zuhanykabin, csaptelep, fürdőkád stb. témakörben, melyek idő- és pénzpocséklástól, valamint rengeteg bosszúságtól kímélik meg őket...